8 priekšnoteikumi, lai jūsu bērns sēdētu ergonomiski

8 priekšnoteikumi, lai jūsu bērns sēdētu ergonomiski

Lai parūpētos par sava bērna veselību un atvieglotu viņam mājasdarbu pildīšanu, mums – vecākiem – ir jānodrošina bērniem tādas mēbeles, kas pielāgojas bērna fizioloģijai. 

Diemžēl bieži vien viss ir tieši pretēji – mēs liekam bērniem pielāgoties darba vietai, sēdinot viņus uz nepiemērotiem krēsliem vai pie nepiemērotiem galdiem. Neskatoties uz to, cik svarīgs ir galda virsmas augstums, tieši krēsla atzveltne un sēdekļa dziļums noteiks to, cik ergonomiski bērns sēdēs.

Ko tad īsti nozīmē bērniem sēdēt ergonomiski?

1. Nav pareizas vai nepareizas sēdēšanas. Vienīgais, kas ir svarīgi, ir REGULĀRI MAINĪT SĒDĒŠANAS POZU. Mīļie vecāki, nespiežat savus bērnus sēdēt tā, kā jums šķiet pareizi. Kamēr vien bērns ik pēc brīža maina savu sēdpozīciju, viss ir kārtībā.

2. GALDAM UN KRĒSLAM IR JĀSADER KĀ CIMDAM AR ROKU. Lai tā būtu, gan bērna krēslam, gan galda augstumam ir jābūt regulējamam atbilstoši bērna augumam un tā proporcijām.

3. Krēsla sēdeklim ir jābūt ceļgala augstumā, LAI SĒŽOT CEĻI IR SALIEKTI 90 GRĀDOS UN PĒDAS PILNĪBĀ BALSTĀS PRET ZEMI. Tas palīdz izlīdzināt slodzi pa visu ķermeni, noņemot nevajadzīgu slodzi no muguras.

4. Sēdekļa leņķim ir jābūt noliektam nedaudz uz priekšu tā, lai arī BĒRNA IEGURNIS SASVERAS UZ PRIEKŠU. Šādā veidā tiek panākts, ka uz kājām ir lielāka slodze (kājas sēžot netiek nospiestas un būtiski tiek atslogota mugura).

5. Sēdekļa dziļumam ir jābūt tādam, lai ATSTARPE STARP SĒDEKĻA MALU UN CEĻGALA LOCĪTAVU IR 4 PIRKSTU PLATUMĀ. Tas nodrošina kājās brīvu asinsriti.

6. SĒDEKĻA ATZVELTNEI IR PILNĪBĀ JĀATBALSTA BĒRNA MUGURA, bet atzveltnes augstumam ir jābūt līdz lāpstiņām. Tas samazina spiedienu uz muguru, atgāžoties krēslā.

7. Bērna galda augstumam ir jābūt tādam, lai, sēžot pie tā un uzliekot rokas uz tā, ELKOŅOS LEŅĶIS NEDAUDZ PĀRSNIEDZ 90 GRĀDUS. Tas nodrošina rokās brīvu asinsriti.

8. Darbojoties BĒRNAM VIENMĒR UZ GALDA IR JĀBŪT ATBALSTĪTIEM APAKŠDELMIEM. Tas palīdz noņemt nevajadzīgu slodzi plecu un sprandas rajonā.


Bērniem jebkura sēdpozīcija ir piemērota, ja vien tiek nodrošināts, ka bērns sēž pēc iespējas taisnāk un nav sakņupis. Labākais risinājums tam, protams, ir galds un krēsls, kas pielāgojas bērna augumam un aug kopā ar bērnu, lai vecākiem katru gadu nav jāpērk jaunas mēbeles. Taču arī jebkura cita bērna darba vieta var tikt ergonomiski iekārtota – zem kājām paliekot paliktni vai aiz muguras tās lejasdaļā paliekot nelielu atbalstu. Svarīgākais ir darbojoties ieplānot nelielas īsas atpūtas pauzes, bet pēc padarīta darba ieplānot laiku lielākai atpūtai.

Atpakaļ uz rakstu